• Ginekologiniai klausimai

    • Esu ketvirtą mėnesį nėščia. Visai neseniai iš makšties pasirodė baltų išskyrų, be to, niežti ir dažniausiai naktį. Mano draugė sako, kad čia gali būti kaltos spalinukės ir siūlo man išgerti nuo jų vaistų. Tačiau ar galima nėščiai jų gerti, ar nepakenks būsimam vaikui?

      Klausia klausia Renata iš Vilniaus

      Gydytojos ginekologės komentaras:

      Nėštumo metu atsiradusios baltos išskyros iš makšties ir niežulys, tai dažiausi pienligės, arba makšties kandidozės požymiai, žinoma, gali būti ir kitos priežastys. Jokiu būdu nesigydykite pati. Jums reikia kuo greičiau nueiti pas gydytoją konsultacijai ir ištyrimui, bent jau tepinėlio iš makšties tyrimui. Jeigu negalite to padaryti kuo greičiau, o niežulys labai vargina, pasidarykite šiltą vonelę su geriamąja soda (3l šilto vandens ir 1 valg šaukštas sodos). Galite pakartoti vonelę 3 kartus per dieną, ji nuramins niežulį ir perštėjimą, bet tai tik laikina priemonė kol nueisite pas gydytoją. Nuo spalinių dažniausiai vartojamos „Vermox“ tabletes neturėtų pakenkti vaisiui, tačiau ar reikia jas vartoti gali nuspręsti tik gydytojas.  
    • Kai pirmą kartą pastojau, gydytoja nustatė nesisvystantį nėštumą. 7-ą savaitę ligoninėje atliko valymą. Kas sąlygoja tokį nesivystantį nėštumą? Ar norint dar kartą pastoti reikia kokių nors tyrimų? Kokia tikimybė pastoti dar kartą ir išnešioti sveiką vaikelį?

      Klausia Klausia Natalija

      Atsako gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė
      Nesivystantis nėštumas gali būti sąlygotas kelių priežasčių. Dažniausia priežastis- gemalo genetiniai defektai. Embrionas negali vystytis dėl netaisyklingo chromosomų kiekio ląstelėse, todėl žūsta ankstyvoje stadijoje. Tokią priežastį galima įtarti atlikus histologinį choriono(pradinės placentos) ištyrimą po valymo, atsiurbimo, arba gimdos  ertmės išgrandymo. Choriono gaureliai gali būti netaisyklingai išsivystę, pakitę dėl genetinių priežasčių, išsivysto taip vadinama pūslinė išvisa. Tai pavojinga būklė, kuri gali komplikuotis piktybiniais chorioninio audinio pokyčiais, tokiais atvejais kartais net reikalingas gydymas priešnavikiniais vaistais. Kitais atvejais embriono žūtis gali būti sąlygota įvairių infekcijų, hormonų nepakankamumo, imunologinių priežasčių, įgimtų  gimdos anomalijų ir kitų retesnių priežasčių.
       Norint dar kartą pastoti reikėtų aptarti su gydytoju galimas priežastis, dėl kurių jūsų konkrečiu atveju šį kartą nesivystė nėštumas. Nuo to ir priklausys, koks reikalingas ištyrimas ir gydymas. Po gimdos ertmės vakuuminės aspiracijos arba valymo apie ½ metų nerekomenduojama pastoti. Rizika pasikartoti tokiam sutrikimui, jeigu taip įvyko vieną kartą,  nedidelė, nuo kelių iki 10 procentų. Didesnė tikimybė (76-90 procentų), kad kitą kartą viskas baigsis laiminga motinyste.
       Planuojant pastojimą rekomenduojama tam pasiruošti, išsitirti dėl chlamidijų, raudonukės, hepatito B ir C, atlikti kitus reikalingus bendros sveikatos tyrimus, 3 mėnesius iki planuojamo pastojimo ir pastojus gerti vitaminus su foline rūgštimi, nerūkyti ir negerti alkoholio. Nuolat lankytis pas nėštumą prižiūrintį gydytoją ir sąžiningai vykdyti gydytojo ir akušerės patarimus. Sėkmės!   

    • Vakar ginekologas man nustatė gimdos kaklelio žaizdelę, displaziją. Norėčiau žinoti plačiau, kas tai yra, nuo ko atsiranda, ar yra koks nors gydymas? Kaip tai susiję su gimdos kaklelio vėžiu. Kaip man toliau gyventi?

      Klausia Indrė, 24m.

      Gydytojos akušerės ginekologės Ingridos Kravčenkienės komentaras:

      Gimdos kaklelio displazija- tai gimdos kaklelio pažeidimas sukeltas Žmogaus papilomos viruso( ŽPV). Displazija yra ikivėžinis susirgimas, dažniausiai pacientė neturi jokių nusiskundimų ir ji galima aptikti tik atlikus kolposkopiją (gimdos kaklelio tyrimas specialiu mikroskopu) ir paėmus biopsiją (išpjovus įtartino audinio gabalėlį), dažnai displaziją įtariama atlikus onkocitologinį tepinėlį ( paėmus nuograndas nuo gimdos kaklelio), bet diagnozė būtinai turi būti patvirtinta, atlikus biopsiją. Displazija- tai ne vėžys. Skirtingai nuo vėžio, esant displazijai audinių pakitimai būna mažiau gilūs, labiau paviršiniai. Displazijos gali būti trijų laipsnių: pirmo (CIN I )*, antro (CIN II) ir trečio (CIN III). Skiriasi pagal audinio pažeidimo laipsnį.
      CIN I kai pažeidimai labai nežymūs, kartais gali išnykti be gydymo 1 metų bėgyje,
      CIN II pažeidimai vidutinio laipsnio, reikalingas gydymas, patys neišnyksta,
      CIN III būtinas skubus gydymas, nes pažeidimai dideli, gilūs, negydomi  gali pereiti  į vėžį.
      Dažnai CIN III yra neatskiriama nuo 0 vėžio stadijos arba CIS, kai patologinės ląstelės yra išplitusios visame paviršiuje ir gali greitu laiku prasiveržti per ribą, bazinę membraną. Tuomet jau diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys.
      Kai nustatoma  CIN I reikėtų atlikti kriodestrukciją skystu azotu arba prideginimą lazeriu, arba diatermokoaguliaciją. Jeigu patologija nustatoma nėštumo metu, moteris gali nešioti nėštumą, vėliau,  po gimdymo reikia pakartotinai tirtis.
      Jeigu nustatoma  CIN II,  taktika ta pati,  bet  po gimdymo praėjus 6-8 savaitėms, būtina  pakartotinai tirtis ir gydytis, nes gali keistis pažeidimo laipsnis.
      CIN III nustačius iki nėštumo, reikėtų išsigydyti, o tik po to pastoti, nustačius nėštumo metu, galima nešioti nėštumą, bet po gimdymo po kelių  savaičių ( sprendžiama individualiai) reikia atlikti gimdos kaklelio konizaciją (nupjauti pažeistą gimdos kaklelio dalį).
      Kiekvienai moteriai po gimdos kaklelio displazijos gydymo reikia kas ½ m. apsilankyti pas gydytoją ginekologą, atlikti gimdos kaklelio tyrimus, būtinai kolposkopiją ir onkocitologinį tepinėlį. Po gydymo ( priklausomai nuo metodo ir pažeidimo laipsnio) lytiniai santykiai  nerekomenduojami  3-6 savaites. Visuomet sekso metu moteris turi  saugoti savo sveikatą. Optimalu kiekvienos lytinės sueities metu naudotis prezervatyvais.  Kaip ir kitos lytiniu keliu plintančios ligos pvz. sifilis, gonorėja, trichomonozė, taip ir  ŽPV plinta lytiniu keliu. Gavus naują viruso  dozę, arba kitą infekciją iki tol „ramiai snaudęs“ žmogaus papilomos virusas gali sukelti naujus pažeidimus. Todėl visuomet patarčiau turėti tik saugius lytinius santykius.
      Tiek apie displazijas.

      *sutrumpinimas nuo angliškų žodžių: Cervical Intraepithelial Neoplasia

  • Klausimai nėštumo metu

    • ,,Esu septintą mėnesį nėščia, bet mano vaikutis, pasak ginekologės, yra visu mėnesiu didesnis. Ar tai nieko bloga? Ką man daryti? Norėčiau daugiau sužinoti apie didelius naujagimius”,

      Klausia klausia Monika iš Pasvalio

      Atsako gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė:

      Vaisiaus dydis ir svoris nustatomas pagal vaisiaus išmatavimus atliktus ultragarsinio tyrimo metu. Buvo atlikta tūkstančiai išmatavimų ir pagal gautus duomenis sudarytos lentelės ir nustatyta kokio dydžio būna vidutinis vaisius tame ar kitame gestaciniame amžiuje, paprasčiau tariant, ar vaisius atitinka savo amžių pagal išmatavimus sprendžiame pagal laiką praėjusį nuo paskutinių mėnesinių savaitėmis ir galvutės, pilvuko ir šlaunikaulio dydį. Iki maždaug 30 savaitės vaisius turi labai mažai riebalų, todėl jo svoris ir dydis pas įvairias mamas (nepriklausomai nuo motinos sudėjimo) būna bemaž vienodas, todėl nustačius, kad vaisius yra 4 savaitėm didesnis nei priklausytų, reikėtų dar kartą peržiūrėti datas, patikslinti nėštumo laiką ir gimdymo terminą. Gal suklydote žymėdama mėnesines, arba jos buvo paskutinį kartą ne tokios kaip visuomet? Patikslinkite, kada Jūs pirmą kartą kreipėtės dėl šio nėštumo į gydytoją ir koks buvo nustatytas nėštumo dydis, ar buvo atliktas ultragarsinis tyrimas. Skaičiuokite savaites nuo pirmos paskutinių normalių mėnesinių dienos, nėštumas trunka dažniausiai 40 savaičių. Gal būt Jums reikės gimdyti visu mėnesiu anksčiau. Patikslinkite vaisiaus dydį  pakartotinai atlikusi ultragarsinį tyrimą po 2-3 savaičių, pasikonsultuokite su savo gydytoja, paprašykite paaiškinti, ką gydytoja tuo norėjo pasakyti, ar tai reiškia, kad vaisius sveikas, puikiai auga, ar, kad jums reikės gimdyti anksčiau.
      Didelis naujagimis sveria daugiau nei 4 kg, jo galvutės apimtis didesnė, todėl ir pagimdyti tokį naujagimį yra sunkiau, didesnė traumų ir plyšimų tikimybė. Jeigu didelio naujagimio padėtis netaisyklinga, moteris operuojama. Didelį naujagimio svorį gali lemti pernešiojimas, motinos mitybos įpročiai (ypač saldumynai paskutinėmis nėštumo savaitėmis), genetiniai faktoriai, motinos ligos (pvz.diabetas), kai kurių medikamentų vartojimas.
    • ,,Esu ketvirtą mėnesį nėščia. Jaučiuosi gerai, tik ramybės neduoda ant rankos atsiradęs apgamas. Pati esu šviesaus gymio, todėl apgamų turiu daug. Tačiau šis kyla į viršų – dabar atrodo, kaip gumbelis (5 mm). Kodėl taip nutiko ir ar galima (jei taip, kokiu būdu) jį pašalinti?

      Klausia klausia Šarūnė iš Vilniaus

      Gydytojo akušerio ginekologo komentaras:

      Nėštumo metu dėl gausaus moteriškų lytinių hormonų kiekio organizme dažnai ant odos atsiranda pigmentinių dėmių, kartais apgamų, arba išaugų vadinamu papilomomis. Labai pavojinga pačiai imtis priemonių ir bandyti tokį odos darinėlį naikinti. Rekomenduočiau atlikti dermatoskopiją, pasikonsultuoti su dermatologu. Specialistas turi įvertinti naujai atsiradusio darinėlio kilmę ir struktūrą, jo pavojingumą. Jeigu jis nepavojingas, bet trukdo (arba tiesiog nepatinka), galima jį pašalinti chirurginiu būdu, arba lazeriu, apie tai reikėtų pasikalbėti su gydytoju, jis ir pasiūlys optimalų operacijos būdą. Ketvirtą nėštumo mėnesį, nesant nėštumo komplikacijų, tokią operaciją galima atlikti.
    • Esu ketvirtą mėnesį nėščia. Visai neseniai iš makšties pasirodė baltų išskyrų, be to, niežti ir dažniausiai naktį. Mano draugė sako, kad čia gali būti kaltos spalinukės ir siūlo man išgerti nuo jų vaistų. Tačiau ar galima nėščiai jų gerti, ar nepakenks būsimam vaikui?

      Klausia klausia Renata iš Vilniaus

      Gydytojos ginekologės komentaras:

      Nėštumo metu atsiradusios baltos išskyros iš makšties ir niežulys, tai dažiausi pienligės, arba makšties kandidozės požymiai, žinoma, gali būti ir kitos priežastys. Jokiu būdu nesigydykite pati. Jums reikia kuo greičiau nueiti pas gydytoją konsultacijai ir ištyrimui, bent jau tepinėlio iš makšties tyrimui. Jeigu negalite to padaryti kuo greičiau, o niežulys labai vargina, pasidarykite šiltą vonelę su geriamąja soda (3l šilto vandens ir 1 valg šaukštas sodos). Galite pakartoti vonelę 3 kartus per dieną, ji nuramins niežulį ir perštėjimą, bet tai tik laikina priemonė kol nueisite pas gydytoją. Nuo spalinių dažniausiai vartojamos „Vermox“ tabletes neturėtų pakenkti vaisiui, tačiau ar reikia jas vartoti gali nuspręsti tik gydytojas.
    • Kam nėščiajai vitaminai?
      „Mano nėštumui 26 savaitės. Gydytoja pasakė, kad mano organizmui trūksta vitaminų ir mikroelementų. Turiu prisipažinti, kad apie taisyklingą mitybą iki tol nesusimąsčiau. Įdomu ar nėščiajai reikalingi vitaminai“?

      Klausia Agnė

      Konsultuoja ginekologė – akušerė genetikė Ingrida Kravčenkienė.

      „Jei nėštumo metu moteriai trūksta vitaminų ar mineralų, tai gali atsiliepti būsimam vaikeliui ateity (nuo įgimtų ydų iki elgesio sutrikimų ar mokymosi problemų)“, – sako gydytoja. Pavyzdžiui, Irane, Egipte ir Indijoje gimusiems vaikams dažnai diagnozuojamos centrinės nervų sistemos ydos, atsiradusios dėl to, kad nėštumo metu motinos maiste trūko cinko. Lietuvoje maisto papildai yra lengvai prieinami ir parduodami be recepto. Netgi daugelis maisto produktų turi vitaminų. Todėl pas mus labiau aktualus maisto medžiagų, vitaminų ir mikroelementų perteklius ir disbalansas“. Deja, dažniausiai dirbančios mamos neturi laiko tinkamai pasirūpinti savo mityba. Kokių mikroelementų ir vitaminų reikia nėščiai mamai? Pasak gydytojos, labai svarbus mineralas yra kalcis. Nėštumo metu jo reikėtų suvartoti 1000-1200 per dieną. Kad organizmas gautų pakankamai kalcio per dieną, reiktų išgerti 2-3 puodelius pieno arba kefyro arba suvalgyti 2 indelius jogurto, valgyti žuvies, salotų, brokolių. Magnio dienos norma yra – 350 mg. Pakankamas jo kiekis užtikrina normalų gimdos raumens tonusą, apsaugo nuo nėštumo komplikacijų. Cinkas svarbus audiniams atsinaujinti, sveikam augimui. Dienos norma – 15 mg cinko per dieną. Cinko trūkumas nėščiosios organizme gali sukelti priešlaikinį gimdymą. Geležies trūkumas (mažakraujystė) – dažna nėščiųjų bėda. Būsimai mamai kasdien antrame ir trečiame nėštumo trimestre reikėtų 30 mg geležies. Vitaminas A svarbus odai, skeleto audiniams, placentos formavimuisi bei mamos ir vaiko regai. Rekomenduojama paros dozė – 800 mkg. Viršyti ją pavojinga. Vitaminas D labai svarbus skeleto formavimuisi. Tačiau jo perteklius sutrikdo mineralų apykaitą, skatina kalcio kaupimąsi audiniuose, negrįžtamus inkstų ir širdies bei kraujagyslių sistemos pažeidimus. Rekomenduojama vitamino D paros dozė yra 5 mkg. Vitaminas E veikia dalyvauja visų ląstelių apykaitoje, stiprina imunitetą, užtikrina audinių atsinaujinimą. Rekomenduojama paros dozė – 10 m,g. Vitaminas C slopina uždegimines reakcijas, stiprina imunitetą. Paros dozė – 70 mg. Vitaminai B yra skirstomi į grupeles. Labai svarbūs nėštumo metu folatai. B grupės vitaminai su indeksu c, paros norma nėščiajai 400-600mkg. Jeigu jų trūksta, vaisiui gali vystytis nervų sistemos defektai, dažniau nėščiajai „atšoka“ placenta, sutrinka kraujodara, padidėja priešlaikinio gimdymo grėsmė, kūdikiai dažniau gimsta mažo svorio.
      Nors vitaminai ir mikroelementai yra labai reikalingi ir naudingi, negerkite jų pati, tik pasitarusi su savo gydytoju.
    • Kai pirmą kartą pastojau, gydytoja nustatė nesisvystantį nėštumą. 7-ą savaitę ligoninėje atliko valymą. Kas sąlygoja tokį nesivystantį nėštumą? Ar norint dar kartą pastoti reikia kokių nors tyrimų? Kokia tikimybė pastoti dar kartą ir išnešioti sveiką vaikelį?

      Klausia Klausia Natalija

      Atsako gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė
      Nesivystantis nėštumas gali būti sąlygotas kelių priežasčių. Dažniausia priežastis- gemalo genetiniai defektai. Embrionas negali vystytis dėl netaisyklingo chromosomų kiekio ląstelėse, todėl žūsta ankstyvoje stadijoje. Tokią priežastį galima įtarti atlikus histologinį choriono(pradinės placentos) ištyrimą po valymo, atsiurbimo, arba gimdos  ertmės išgrandymo. Choriono gaureliai gali būti netaisyklingai išsivystę, pakitę dėl genetinių priežasčių, išsivysto taip vadinama pūslinė išvisa. Tai pavojinga būklė, kuri gali komplikuotis piktybiniais chorioninio audinio pokyčiais, tokiais atvejais kartais net reikalingas gydymas priešnavikiniais vaistais. Kitais atvejais embriono žūtis gali būti sąlygota įvairių infekcijų, hormonų nepakankamumo, imunologinių priežasčių, įgimtų  gimdos anomalijų ir kitų retesnių priežasčių.
       Norint dar kartą pastoti reikėtų aptarti su gydytoju galimas priežastis, dėl kurių jūsų konkrečiu atveju šį kartą nesivystė nėštumas. Nuo to ir priklausys, koks reikalingas ištyrimas ir gydymas. Po gimdos ertmės vakuuminės aspiracijos arba valymo apie ½ metų nerekomenduojama pastoti. Rizika pasikartoti tokiam sutrikimui, jeigu taip įvyko vieną kartą,  nedidelė, nuo kelių iki 10 procentų. Didesnė tikimybė (76-90 procentų), kad kitą kartą viskas baigsis laiminga motinyste.
       Planuojant pastojimą rekomenduojama tam pasiruošti, išsitirti dėl chlamidijų, raudonukės, hepatito B ir C, atlikti kitus reikalingus bendros sveikatos tyrimus, 3 mėnesius iki planuojamo pastojimo ir pastojus gerti vitaminus su foline rūgštimi, nerūkyti ir negerti alkoholio. Nuolat lankytis pas nėštumą prižiūrintį gydytoją ir sąžiningai vykdyti gydytojo ir akušerės patarimus. Sėkmės!  

    • ,,Mano Augustui po mėnesio sueis metukai. O aš pasijutau vėl nėščia. Labai laukiame dukrelės. Tiesą pasakius, mes tikrai nesitikėjome vaikučio taip anksti. Planavome tik po kelių metų. Pavedė naujai nusipirkti kontraceptikai. Tačiau neramu dėl to, kad mano sūnus gimė per cezario operaciją, nes buvo neteisinga vaisiaus padėtis. O kaip bus dabar? Ar galėsiu išnešioti sveiką vaiką? Ir ar bus leidžiama man gimdyti pačiai?”

      Klausia Vilma iš Vilniaus
      Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė:

      Miela Vilma,
      Jūsų nėštumui ir gimdymui prognozė yra palanki. Po cezario pjūvio operacijos negalima pastoti  6 mėnesius, tarp gimdymų patartina pertrauka 2 metai,  jūsų atveju jau praėjo metai, kol gimdysite bus kiek daugiau nei pusantrų. Kaip supratome iš jūsų pasakojimo,  Jūs nesergate rimtomis širdies-kraujagyslių ir kitomis somatinėmis ligomis. Pirmo nėštumo metų nepasitaikė komplikacijų ir Jūs išnešiojote iki galo. Tai yra gerai. Pati cezario pjūvio operacija labiausiai padidina sekančio nėštumo riziką, jeigu gimda buvo prapjauta išilgai – nuo bambos į apačią. Po skersinio pjūvio komplikacijų tikimybė dėl buvusios operacijos yra žymiai mažesnė. Jeigu jus nežinote, koks pjūvis buvo jums padarytas, būtinai sužinokite tai skyriuje, kuriame jus operavo. Nors Jūsų gydytojas ginekologas pats turėtų tuo pasidomėti ir išsamiai jus informuoti. 

      Dabartinio Jūsų nėštumo priežiūra turi būti kruopštesnė. Pas gydytoją patartina lankytis dažniau negu paprastai,  ypač antroje nėštumo pusėje būtinai  kas 2 savaites, o per paskutinį mėnesį – kiekvieną savaite. Jeigu yra galimybė, gydytojas echoskopu turi stebėti gimdos rando būklę, kad jis neišsiskirtų. Per paskutinį trimestrą patartina nekeliauti. Norint sportuoti, tinka tik baseinas ir vandens aerobika.

      Suėjus gimdymo terminui, jeigu vaisiaus padėtis bus taisyklinga, Jus dar turėsite galimybę gimdyti natūraliai, pati. Koks gimdymo būdas Jums ir jūsų vaikui yra saugesnis bus galima spręsti tik prieš pat gimdymą. Tačiau, statistiškai, pakartotino cezario pjūvio tikimybė yra didesnė nei 60%.
       Linkime jums sėkmes

    • ,,Esu nėščia 7 mėn. Mano nėštumą prižiūrinti gydytoja nustatė, kad vaisius yra skersinėje padėtyje. Ji siūlo kūdikį apsukti, kad galvytė būtų žemyn. Šį metodą man taikė kelis sykius, kai laukiausi pirmojo vaiko. Tačiau jis buvo bevaisis. Tik paskutinėmis nėštumo savaitėmis, vaikutis pats atsisuko ir sėkmingai pagimdžiau. Dabar esu sutrikusi ir nežinau, kaip turėčiau pasielgti: ar leistinas toks grubus metodas ir kaipjis gali paveikti vaisių? Be to, norėčiau sužinoti, ar netaisyklinga padėtis gimdoje netrukdo vaisiui vystytis? Ir kodėl taip nutinka?” – klausia Vaida iš Pakruojo.

      Klausia Vaida

      Miela, Vaida
      Iki 30 nėštumo savaičių vaisiaus padėtis yra nestabili, t.y. visai nesvarbu ar jis galvute žemyn, ar kojomis, tai jam visai netrukdo augti ir vystytis ir turi įtakos tik gimdymo metu.

      Apie 30 savaitę 88 procentai vaisių įgauna stabilią išilginę padėtį, galva žemyn. Likę 12 procentų dar sukiojasi. Apie 34-36 ą savaitę beveik visi  vaisiai įgauna stabilią padėtį, arba guli galva žemyn, arba sėdi galva aukštyn.
      Netaisyklinga vaisiaus padėtis gali būti dėl kelių priežasčių: dėl placentos prisitvirtinimo anomalijų, pvz. pirmeigos, dėl įgimtų gimdos anomalijų, gimdos auglių, dėl siauro, ar netaisyklingos formos motinos dubens, taipogi ir dėl vaisiaus anomalijų, vaisiaus vandenės, trumpos virkštelės ir kt. 
      Vaisiau apsukimas, arba apgręžimas, esant netaisyklingai vaisiaus padėčiai gali būti ne tik neefektyvus, bet net labai pavojingas ir žalingas. Dėl to gali prasidėti priešlaikinis gimdymas, atšokti placenta, žūti vaisius, plyšti gimda. Vaisiaus apgręžimą draudžiama atlikti moterų konsultacijoje dėl galimų skaudžių pasekmių. Šis metodas mūsų laikais turėtų būti taikomas itin retai esant ypatingoms indikacijoms, gulint ligoninėje, nuolatinio vaisiaus ir gimdyvės stebėjimo sąlygomis, pasiruošus skubiai operacijai.

  • Klausimai po gimdymo

    • „Gimdžiau prieš metus. Po gimdymo mane siuvo, nes buvau prakirpta. Tai stebint akušerei atliko praktikantė. Su vyru lytinių santykių neturėjau 6 mėn. po gimdymo, nes kiekvienas bandymas buvo skausmingas. Tačiau dabar jau praėjo metai, o sueitis vis dar skausminga, tarytum jaučiu visas siūles. O gal pasidarė kreivas gimdos kaklelis? Skausmas trunka tol, kol varpa patenka į makštį, vėliau  jis išnyksta. (Menstruacijų dar nebuvo, nes maitinu kūdikį.) Ar taip bus visą laiką?“

      Klausia Neringa.

      Atsako gydytoja ginekologė I. Kravčenkienė:
      „Siūlyčiau pasikonsultuoti su gydytoja ginekologe, papasakoti situaciją, nes kvalifikuotai padėti galima tik asmeninės konsultacijos metu. Po gimdymo ir žindymo laikotarpiu lytiniai santykiai dažnai būna skausmingi dėl to, kad makšties gleivinė labai išplonėja. Kišant varpą, vibratorių ar pirštą, juntama, kad nepakanka drėgmės makštyje, neslysta. Tai atsistatys savaime, kai nustosit žindyti kūdikį. Žinoma, gali būti ir makšties kandidozė, grybelinė infekcija, alergija, uždegimas, audinių surandėjimas ir kitos priežastys. Siūlyčiau  pabandyti  lubrikantu sudrėkinti makšties įeigą prieš sueitį, jeigu tai nepadėtų, ieškokite kitų priežasčių.“

    • „Kaip man sulieknėti po gimdymo? Per nėštumą priaugau 25 kg. Kai grįžau iš ligoninės ,,nutirpo“ 14 kg. Sportuoti nedrįstu, nes man buvo atlikta cezario operacija. Be to, pusė rando iširo. Todėl gydytojai leido sportuoti tik tada, kai randas visiškai užgis. Jis užgijo, kai sūnui suėjo 3 mėn. Dabar norėčiau sportuoti ir sulieknėti, bet nežinau kaip (bijau per didelių krūvių). Beje, namuose, galima sakyti, sportuoju, nes vis nešioju sūnelį, kuris sveria 7,5 kg. Tačiau svoris nekrenta.“

      Klausia Olga, 27 m.

      Atsako gydytoja akušerė ginekologė I. Kravčenkienė:

      „Didžiausią įtaką svorio kitimams turi dieta. Sportas leidžia stangrinti raumenys, jaustis žvalesnei, pasikrauti teigiamos energijos, sustiprėti, taip pat sustiprinti pilvo presą ir tuo pačiu randą. Visi mūsų rekomenduoti pratimai po gimdymo jums tinka. Juos reikėtų atlikti iki lengvo skausmo pojūčio. Jeigu nuspręstumėte lankytis sporto klube, kvalifikuotas treneris jums užtikrins  teisingą krūvį, bet būtinai jam pasakykite apie buvusią operaciją. Vien sportuodama, svorio nenumesit. Būtina mitybos korekcija. Trumpai apie dietą. Mityba turi būti subalansuota. Norint numesti svorį, būtina skaičiuoti kalorijas, mažinti maisto kiekį. Jokiu būdu negalima badauti, bet kasdien energijos išeikvojimas turi viršyti gautas kalorijas. Plačiau skaitykite apie tai straipsnyje „Nėščia, bet nestora“
    • „Antrai dukrytei jau 1,4 mėn., o man dar neprasidėjo menstruacijos. Labai skauda dešinį šoną. Kai nuėjau pas gydytoją, rado padidėjusią dešinę kiaušidę. Kai paspaudi ją ir skauda. Gydytoja pasiūlė palaukti apie porą savaičių. Mat tada turėčiau susirgti. Tačiau jau praėjo trys savaitės, o menstruacijų taip ir nėra. Net nėštumo testą dariau – neigiamas. Kiek dar laukti?“

      Klausia Edita, 30 m

      Atsako gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė:

      „Jeigu skauda pilvo apačioje, reikia išsiaiškinti priežastį, dėl ko. Kiaušidės padidėjimas gali būti dėl kelių priežasčių. Pavojingiausios iš jų: negimdinis nėštumas ir kiaušidės auglys, dažniausiai gerybinis, kitaip tariant cista. Esant negimdiniam nėštumui, gali iškilti pavojus gyvybei, būtina operacija. (Nėštumo testas būna teigiamas) Cistą  reikia stebėti, o gal ir operuoti. Žodžiu, turit pakartotinai apsilankyti pas ginekologą, būtina atlikti reikiamus tyrimus, kartoti dubens organų echoskopiją, ištirti kiaušidės struktūrą, nustatyti kiaušidės padidėjimo ir skausmo priežastį ir atitinkamai gydytis.“
    • ,,Mūsų šeimoje auga 3 vaikai: 11 metų Gintarė, 8-erių Šarūnas ir jaunėlė 3 metukų Augustė. Po trečio vaiko, kaip apsisaugojimo priemonę naudojau gimdos spiralę (T formos). Beje, ją nešiojau jau ne pirmą kartą. Šį rugsėjį manęs laukė siurprizas. Nuėjau pas ginekologą įprastai apžiūrai. Gydytoja pasidžiaugė, kad viskas gerai, spiralė savo vietoje. Tačiau, kai pradėjo tyrimą ultragarsu, išgirdau: ,,Negaliu patikėti, nėštumas.” Atrodo, patekau į tuos 2 proc. iš 100 galimų. Tačiau, kas mane neramina? Ar vaikelis ,,eidamas” tokiu keliu (per spiralę) bus sveikas? Ar tai jam nebuvo žalinga? Gydytojas spiralę man išėmė, tačiau norėčiau platesnio komentaro.”

      Klausia Rasa iš Kauno.

      Pastojimai su T- formos spirale pasitaiko nuo 0,5 iki 6 proc. Atvejų. Paprastai rekomenduojama pastebėjus, kuo greičiau spiralę pašalinti. Spiralės pašalinimas kartais išprovokuoja savaiminį persileidimą. Dėl spiralės buvimo gimdoje padidėja uždegimo rizika, dėl to gali įvykti persileidimas antrame nėštumo trimestre, pašalinus spiralę, persileidimo rizika lieka didesnė nei pastojus be jokių nuotykių. Kai kurie gydytojai rekomenduoja skirti antibiotikų kursą po spiralės pašalinimo, kad sumažinti uždegimo riziką. Pastojus su spirale, didesnė perinatalinių komplikacijų, priešlaikinio gimdymo rizika. Duomenų, apie tai, kad pati spiralė kokiu nors būdu pakenktu vaisiaus vystymuisi nėra. Kartais atsižvelgiant į minėtas galimas komplikacijas, nepageidautiną nėštumą siūloma nutraukti, ir pašalinus spiralę skirti antibiotikus. Jeigu nėštumas pageidautinas, reikėtų ypatingai stebėti  nėščiąją  dėl padidintos rizikos. 

    • ,,Mano Augustui po mėnesio sueis metukai. O aš pasijutau vėl nėščia. Labai laukiame dukrelės. Tiesą pasakius, mes tikrai nesitikėjome vaikučio taip anksti. Planavome tik po kelių metų. Pavedė naujai nusipirkti kontraceptikai. Tačiau neramu dėl to, kad mano sūnus gimė per cezario operaciją, nes buvo neteisinga vaisiaus padėtis. O kaip bus dabar? Ar galėsiu išnešioti sveiką vaiką? Ir ar bus leidžiama man gimdyti pačiai?”

      Klausia Vilma iš Vilniaus

      Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė:

      Miela Vilma,
      Jūsų nėštumui ir gimdymui prognozė yra palanki. Po cezario pjūvio operacijos negalima pastoti  6 mėnesius, tarp gimdymų patartina pertrauka 2 metai,  jūsų atveju jau praėjo metai, kol gimdysite bus kiek daugiau nei pusantrų. Kaip supratome iš jūsų pasakojimo,  Jūs nesergate rimtomis širdies-kraujagyslių ir kitomis somatinėmis ligomis. Pirmo nėštumo metų nepasitaikė komplikacijų ir Jūs išnešiojote iki galo. Tai yra gerai. Pati cezario pjūvio operacija labiausiai padidina sekančio nėštumo riziką, jeigu gimda buvo prapjauta išilgai – nuo bambos į apačią. Po skersinio pjūvio komplikacijų tikimybė dėl buvusios operacijos yra žymiai mažesnė. Jeigu jus nežinote, koks pjūvis buvo jums padarytas, būtinai sužinokite tai skyriuje, kuriame jus operavo. Nors Jūsų gydytojas ginekologas pats turėtų tuo pasidomėti ir išsamiai jus informuoti.

      Dabartinio Jūsų nėštumo priežiūra turi būti kruopštesnė. Pas gydytoją patartina lankytis dažniau negu paprastai,  ypač antroje nėštumo pusėje būtinai  kas 2 savaites, o per paskutinį mėnesį – kiekvieną savaite. Jeigu yra galimybė, gydytojas echoskopu turi stebėti gimdos rando būklę, kad jis neišsiskirtų. Per paskutinį trimestrą patartina nekeliauti. Norint sportuoti, tinka tik baseinas ir vandens aerobika.

      Suėjus gimdymo terminui, jeigu vaisiaus padėtis bus taisyklinga, Jus dar turėsite galimybę gimdyti natūraliai, pati. Koks gimdymo būdas Jums ir jūsų vaikui yra saugesnis bus galima spręsti tik prieš pat gimdymą. Tačiau, statistiškai, pakartotino cezario pjūvio tikimybė yra didesnė nei 60%.
       Linkime jums sėkmes

    • Kai pirmą kartą pastojau, gydytoja nustatė nesisvystantį nėštumą. 7-ą savaitę ligoninėje atliko valymą. Kas sąlygoja tokį nesivystantį nėštumą? Ar norint dar kartą pastoti reikia kokių nors tyrimų? Kokia tikimybė pastoti dar kartą ir išnešioti sveiką vaikelį?

      Klausia Klausia Natalija

      Atsako gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė
      Nesivystantis nėštumas gali būti sąlygotas kelių priežasčių. Dažniausia priežastis- gemalo genetiniai defektai. Embrionas negali vystytis dėl netaisyklingo chromosomų kiekio ląstelėse, todėl žūsta ankstyvoje stadijoje. Tokią priežastį galima įtarti atlikus histologinį choriono(pradinės placentos) ištyrimą po valymo, atsiurbimo, arba gimdos  ertmės išgrandymo. Choriono gaureliai gali būti netaisyklingai išsivystę, pakitę dėl genetinių priežasčių, išsivysto taip vadinama pūslinė išvisa. Tai pavojinga būklė, kuri gali komplikuotis piktybiniais chorioninio audinio pokyčiais, tokiais atvejais kartais net reikalingas gydymas priešnavikiniais vaistais. Kitais atvejais embriono žūtis gali būti sąlygota įvairių infekcijų, hormonų nepakankamumo, imunologinių priežasčių, įgimtų  gimdos anomalijų ir kitų retesnių priežasčių.
       Norint dar kartą pastoti reikėtų aptarti su gydytoju galimas priežastis, dėl kurių jūsų konkrečiu atveju šį kartą nesivystė nėštumas. Nuo to ir priklausys, koks reikalingas ištyrimas ir gydymas. Po gimdos ertmės vakuuminės aspiracijos arba valymo apie ½ metų nerekomenduojama pastoti. Rizika pasikartoti tokiam sutrikimui, jeigu taip įvyko vieną kartą,  nedidelė, nuo kelių iki 10 procentų. Didesnė tikimybė (76-90 procentų), kad kitą kartą viskas baigsis laiminga motinyste.
       Planuojant pastojimą rekomenduojama tam pasiruošti, išsitirti dėl chlamidijų, raudonukės, hepatito B ir C, atlikti kitus reikalingus bendros sveikatos tyrimus, 3 mėnesius iki planuojamo pastojimo ir pastojus gerti vitaminus su foline rūgštimi, nerūkyti ir negerti alkoholio. Nuolat lankytis pas nėštumą prižiūrintį gydytoją ir sąžiningai vykdyti gydytojo ir akušerės patarimus. Sėkmės! 

    • Daugelis mamų pasakodamos apie gimdymą dažnai draugei pasiguodžia – ,,mane siuvo”, ,,aš suplyšau, ,,mane kirpo”. Kas tai yra, nutuokia ne viena mama. Tačiau kiekviena  yra įsitikinusi, jog kirpo ją be reikalo. Kodėl per gimdymą kerpama tarpvietė, ir gal galima to išvengti? – apie tai pasakoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

      Klausia „Tavo vaikas“ Eglė Čepavičienė Kirpti ar nekirpti?

      Dažniausia komplikacija
      Viena dažniausių gimdymo komplikacijų – tarpvietės plyšimai. Taip atsitinka dėl to, kad neretai gimdyvių yra per siauras įėjimas į makštį. O gimdant, prieš pat pasirodant kūdikio galvutei, audiniai daugiau išsitempti negali, todėl jie plyšta. Kad šito neįvyktų gydytojas tarpvietę prakerpa.
      Kodėl kerpa, o gal neplyš? – Įsitikinusi nereta mama. Pasak Ingridos Kravčenkienės, gydytojas prakerpa tik tada, kai mato, kad labai stipriai įsitempia audiniai. Medicinos personalas tam yra šalia gimdyvės, kad jai padėtų. Medikai yra mokomi, kaip išvengti didelių tarpvietės plyšimų. Beje, jie tai turi numatyti iš anksto. Jei vaikučio galva yra didelė, tikimybė, kad moteriai teks suteikti pagalbą kerpant, padidėja.
      Gydytoja prisimena, kad dar ne taip seniai iš tikrųjų beveik kiekviena gimdyvė dėl šventos ramybės buvo kerpama. Tačiau dabar to tikrai nėra. Tai priklauso nuo akušerės ir gydytojo profesionalumo. Kuo mažiau profesionalus medikas, tuo dažniau kerpama. Nes kerpant žymiai mažesnė komplikacijų rizika. Apsidrausdami įkerpa, nes susiūti tarpvietę nesudėtinga. Todėl labai svarbu, kad moteris pasirinktų ne tik gimdymo namus, kuriuose gimdys, bet ir gydytoją, kuriuo pasitiki.  

      Tai, kas geriau
      O gal geriau, tegu tarpvietė plyšta, nei kirpti? Ingrida Kravčenkienė argumentuoja prilygindama siuviniui:,,kai ardome audinio siūles, tai visi žinome, kad lygiai perkirpus kraštai bus lygūs ir nesudėtinga bus juos iš naujo susiūti. Tuo tarpu nuplėštas kraštas – apirsta ir ne visada būna lygus. Lygiai taip pat yra ir su moters organizmo minkštaisiais audiniais. Per gimdymą plyštant tarpvietei kartu gali plyšti raumuo, nervas. Be to, toks plyšimas nėra kontroliuojamas – pradėjęs ,,iriasi“ dar toliau. Tuo tarpu tarpvietę prakirpus, pasidaro daugiau vietos pralįsti naujagimio galvutei, bet įkirpimo gylis nekinta, nes jis yra kontroliuojamas. Be to, kirpdamas gydytojas pasirenka ir mažiausiai rizikingą vietą – kerpama  į šoną 45 laipsnių kampu. (Kaip žinome, plyšimas gali būti visur.) Tai mažiausiai pavojinga vieta, nes nėra didžiųjų kraujo indų. Be to, ten yra didysis raumuo, kuris sulaiko tolimesnį plyšimą. Išvengiama kitų komplikacijų. Po gimdymo įkirptą vietą gydytojas gražiai susiūna. Žaizdos kraštai yra lygūs, todėl ji ir gyja greičiau. Tuo tarpu plyšimai gali būti įvairaus gylio. Gali būti net toks, kai plyšta tiesiosios žarnos sfinkterio žiedas. Nesuteikus laiku pagalbos moteris gali nukraujuoti. O tinkamai nesusiuvus ateity gali sunkiai sulaikyti dujas ir išmatas. Tai labai sunki komplikacija, kuri gresia toms, kurios bando laimę gimdančios namuose.

      Gimdome galiūnus
      Ar iš anksto moteris gali žinoti, kad jai teks kirpti tarpvietę? Ingrida Kravčenkienė sako, kad kiekvienai moteriai skirtingai. Todėl iš anksto sunku tai numatyti. Tačiau viena tendencija aiški. Dabar gimdome didelius naujagimius. Juk dažniausiai vaisiaus svoris viršija 3 kg. O mūsų dubuo ir minkštieji audiniai yra riboto paslankumo. Moteris ,,sukurta” gimdyti vaisių, kuris svertų nuo 2 iki 3 kg. Tačiau retai tokie ,,mažuliukai“ gimsta. Kaip tik dėl to yra sunku pagimdyti nesuplyšus. Buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad net jei neplyšta tarpvietė, moteris vis vien gali patirti mikrotraumų. Dažnai tarpvietėje esančios raumeninės skaidulos besitempdamos įplyšta. Kartais net ir sugiję palieka nepageidaujamų pasekmių. Tokioms moterims galimos dažnesnės komplikacijos, kaip gimdos nusileidimas, makšties ir tiesiosios žarnos sienelių pasislinkimai. Ką tai reiškia? O gi tai, kad moteris gali blogiau sulaikyti šlapimą, dujas, išmatas. Pavyzdžiui, čiaudėdama ar kosėdama pajunta, kad išsiskiria šlapimo lašeliai. Būtent šie požymiai rodo, kad per gimdymą moteriai nebuvo laiku kirpta tarpvietė. Tad kas yra geriau? Kita vertus, moteris, kuriai per gimdymą nebuvo kirpta tarpvietė, greičiau atsigauna. Ji gali sėdėti, nėra žaizdos ir pan. Tačiau, ar ateity nebus mūsų jau minėtų bėdų – niekas nežino. Dėl to medikai iki šiol nesutaria, kirpti tarpvietę ar nekirpti?

      Sportuojam
      Pasitaiko atvejų, kai kirpti yra būtina. Tačiau jau mūsų minėtu atveju, kai tarpvietė nebuvo kirpta, bet galėjo išsitampyti raumenys, gydytoja Ingrida Kravčenkienė pataria daryti šiuos raumenų stiprinimo pratimus. Šitaip galima išvengti nepageidaujamų reiškinių ateityje. Pratimus, skirtus mažajam dubeniui, rekomenduojama daryti keletą kartų per dieną po penkiolika minučių.

      1.Pratimas: Atsigulame ant nugaros, sulenkiame kojas per kelius, pakėlus dubenį iškvepiame orą ir trumpam sustingstam (suskaičiuojam iki trijų). Nusileidžiam. Tai reikėtų pakartoti keturis kartus po 50 per dieną.
      2.Pratimas: Atsigulus ant nugaros vieną koją užkeliame ant kitos ir keliame dubenį. Galima ir kitaip: sulenktas kojas keliame į viršų kartu keldamos ir dubenį.
      3.Pratimas: Atsigulus ant nugaros kojas pakeliame 20-30 laipsnių kampu nuo žemės, po to jas keliame iki stataus kampo. Pakartojame. Šį pratimą per dieną rekomenduojama kartoti penkis kartus po dvidešimt.
      4.Pratimas: Sėdint ant kieto pagrindo arba stovint stipriai sutraukiame išangę (lyg norėdamos sustabdyti tuštinimąsi) ir skaičiuojame iki dešimties. Atsipalaiduojame. Po to vėl sutraukiame. Šį pratimą reikėtų daryti kasdien po 30 kartų.
      5,pratimas: žirklės kojomis. Gulim ant nugaros, kojos 30 laipsnių kampu nuo grindų, kryžiuojam kojas, “kerpam” 20 kartų, pakartojam 3 kartus.
      6,pratimas:dviratis. Gulim ant nugaros,pakeliam sulenktas  kojas ir ‘minam pedalus’. Svarbu, kad šlaunys atsilenktų nuo pilvo buku kampu, t.y. toliau nuo savęs.
      Tai nėra lengva, tačiau šiuos pratimus gali daryti kiekviena pati pagimdžiusi moteris, praėjus savaitei po gimdymo. Nereikia jokio papildomo pasiruošimo. Tiesiog atsikėlus ryte dar gulint lovoje, pradėkite mankštintis. Jei buvo atlikta cezario pjūvio operacija, prieš imdamasi sportuoti, būtinai pasitarkite su gydytoju. Tiesa, mūsų rekomenduojamą pratimų krūvį atliks tik keletą mėnesių pasitreniravusi mamytė. Todėl nenusiminkite, jei iš pradžių padarysite tik jų dalį. Gydytoja sako, kad baigti mankštintis reikėtų tada, kai pajusite lengvą raumenų skausmą. 

      Kaip gydyti tarpvietę:

      • Negalima 2 savaites sėdėti tiesiai (nebent ant šono).
      • Būtina švariai (geriau be muilo) apsiplauti 2-3 kartus per dieną ir nešioti medvilnines kelnaites.
      • Po gimdymo į makštį negalima kišti jokių tamponų (naudotis tik įklotais).
      • Paprastai žaizda susiuvama siūlais, kurie patys ištirpsta, todėl ypatingos priežiūros nereikia.
      • Pasitarkite su savo gydytoju, kai kurioms moterims, kad greičiau gytų patartina pasitepti ,,Betadinu”.
    • Per labai skausmingus sąrėmius akušerė pradarė gimdos kaklelį 1 cm, tuo sutrumpindama skausmo laikotarpį. Kodėl to netaiko visoms moterims? Ar tai pavojinga?

      Klausia Klausia Rūta N.

      Gerbiama Rūta,
      Mechaninis gimdos kaklelio pradarymas pirštais nerekomenduojamas, nes didelė rizika traumuoti gimdos kaklelį, praplėšti prieš laiką vaisiaus vandenmaišį, sukelti kitas nepageidautinas komplikacijas. Dėl skausmingų sąrėmių patartinas gimdymo nuskausminimas. Tai rizikingas ir nesektinas būdas sutrumpinti sąrėmių periodą

  • Nėštumas ir prietarai

    • Populiariausi ,,nėštukių” prietarai?

      Klausia Gydytoja

      Negalima skinti agurkų iš svetimo daržo. Vaikas gims berankis.
      Vaikų be rankyčių ar kojyčių gimsta ir, žinoma, ne todėl, kad mama agurką ar pomidorą vogčia nusiraškė. Vis dėlto smalsūs žmogeliai, prisiminę, kad žiloje senovėje už vagystę ranką nukirsdavo, vienas kitam pritariamai linkčioja: ,,Matyt, nėščia būdama vogė!”

      Negalima šokti ir linksmintis
      Tiesos yra. Labai smagūs ir judrūs šokiai pirmajame nėštumo trimestre gali sukelti persileidimą, paskutiniame – priešlaikį gimdymą. Nėščiosioms geriau nešokinėti, kuliavirsčiais nesivartyti, tačiau šokti klasikinius šokius yra sveika ir netgi patartina. Pagerėja laikysena, pakumpusi ,,nėštukė” yra priversta pasitempti.

      Negalima lipti per virvę, tvorą, langą, ant kėdės. Virkštelė apsivynios kūdikiui aplink kakliuką.

      Prietaras nepagrįstas. Vaisiaus vandenyse kūdikis laisvai juda, kartais nutinka, kad besisukiodamas sumezga virkštelę arba ji apsivynioja aplink kaklą ir nenuslysta. Su laipiojimu, kojų kilojimu ir lipimu ant kėdės tai nesusiję.

      Negalima žiūrėti baisių vaizdų (siaubo filmų, į neįgalų, raupsuotąjį, sužalotą žmogų): vaikutis gali gimti išsigandęs ir negražus.  Manoma, jei moteris matys tik gražius vaizdus, vaikas gims tikras gražuolis.

      Į vieną prietarą suplaktas neįgalumas, baisūs vaizdai ir infekcinės ligos. Infekcine liga užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti vaisių. Todėl su išbertais, ar kitaip ūmiai susirgusiais nėščiosioms geriau nesusitikti. Jau senovėje žmonės pastebėjo, kad į masinio susibūrimo vietas ateina ir ligotų, todėl prietaru buvo tarsi norima įspėti moterį vengti vietų, kuriose būriuojasi žmonės. Per didžiąsias bažnytines šventes nėščiosioms buvo leidžiama net į bažnyčią neiti!
      Neįgalumas neužkrečiamas, tačiau galime pasvarstyti, kuo remianti atsirado šitas prietaras, sakykim, būsima mama, ypač nervinga, jautri, prisiklausiusi visokių paistalų,  išvydusi neįgalų gali labai susijaudinti, patirti stresą, baimę, o nėštumo metu reikėtų vengti papildomų stresų.
      Gražūs ar negražūs vaizdai būsimo vaikučio išvaizdai įtakos neturi, bet, dėl šventos ramybės, nėščiosioms patartina žiūrėti tik į tai, kas gražu.

      Jei nėščioji išsigąsta (pavyzdžiui, gaisro), negali liesti rankomis savęs, nes toje vietoje, prie kurios ji prisilietė, kūdikiui atsiras didelis apgamas (hemangioma).

      Hemangioma yra kraujagyslių darinys, niekaip nesusijęs su gaisrais ir prisilietimais. Tai yra paveldima genetinė liga. Kartais žmonės net nepastebi, kad močiutė ar senelis turėjo hemangiomą, nes ji gali būti vos matoma, ,,slėptis” po plaukais arba būti vidiniuose organuose, o vaikaitis gali paveldėti ją ant veido.

      Negalima valgyti kiaušinių su dviem tryniais, taip pat dviejų sulipusių bulvių.
      Netiesa. Visi puikiai žino, kad dvynukai niekaip nesusiję nei su bulvėmis, nei su kiaušiniais. Galima tik įtarti, kad vaisiai ir daržovės, kuriuos šiandien perkame parduotuvėje, gali būti genetiniai hibridai. Vis dar diskutuojama, turi jie įtakos žmogaus genomui ar ne.

      Negalima piktai juoktis iš kitų žmonių, šaipytis iš likimo nuskriaustųjų. Vaikas gali gimti toks: kuprotas, atlėpausis…

      Tai, kokios bus vaikučio ausys, akys, rankos ir kojos, lemia genetika, todėl galima juoktis – ir vaikas bus sveikas, o galima nesijuokti – ir jis bus kuprotas.

      Jei nėščioji dalyvauja laidotuvėse, iš velionio namų jai reikia išeiti anksčiau, nei išneš numirėlį. Be to, nėščiajai geriau net nežiūrėti į numirėlį, nes kūdikis gali gimti negyvas.
      Laidotuvių vaizdai susiję su stresu, jo nėščiajai reikėtų vengti, tačiau šie reiškiniai yra visiškai nesusiję. Prietaras prasmingas tik kaip pasiteisinimas, kodėl nėščioji negali ilgai budėti prie mirusiojo. Įrodyta, kad ilgai stovint ar sėdint sutrinka kraujotaka, ima tinti kojos.

      Negalima žiūrėti pro rakto skylutę – vaikas bus vienaakis ar žvairas.
      Žvairumo priežastys kitos, o vienaakystė – gana retas genetinis trūkumas ir neturi nieko bendra su rakto skylute.

      Nėščiajai negalima atsakyti maisto, kurio ji prašo, nes gimdymas bus sunkus, o tą, kuris atsakė, užklups nelaimės arba užpuls žiurkės.
      Prietaras labai populiarus, tačiau neturi pagrindo. Savo artimą turime mylėti, bet tai nereiškia, kad reikia tenkinti kiekvieną nėščiosios kaprizą ir leisti jai valgyti viską, ko ji nori ir dideliais kiekiais. Šiandien dažna nėščioji valgo per daug. Patarčiau maitintis sveikai ir saikingai.

      Negalima pirkti dar negimusiajam kraitelio, nes vaikas gali gimti negyvas. Taip pat manoma: jei rūbeliai perkami dar negimusiam kūdikiui, mažyliui jie neatitenka. Juose apsigyvena piktosios dvasios.
      Visiška nesąmonė, nes būsimai mamytei nėra didesnio malonumo, kaip vaikščioti po vaikiškų prekių parduotuves ir pirkti kraitelį kūdikėliui. Rinkdama rūbelius moteris svajoja apie vaikutį, įsivaizduoja, kaip gražiai vienas ar kitas drabužėlis atrodys. Mamos meilė apsaugo nuo visų piktųjų dvasių.

      Negalima dėvėti juodos spalvos drabužių.
      Nesąmonė. Jei rūbas elegantiškas, gražiai paryškina pilvuką – kodėl gi ne? Manau, šis prietaras atsirado senais laikais, kai juodi drabužiai buvo negražūs ir puošė moterį tiek kiek bulvių maišas.

      Negalima kirpti plaukų, nes taip būsima mama vaikui gyvenimą (arba protą) sutrumpins. Tikima, jei mama nekirps plaukų, vaikas gims su ilgomis blakstienomis ir plaukučiais.
      Ilgai su kirpėjom svarstėme, kaip šį prietarą pagrįsti. Deja, atsakymo neradom. Jokio ryšio tarp plaukų, blakstienų ilgio ir vaiko proto nėra. Tiesiog anksčiau buvo manoma, kad ilgakasės – doros ir geros, o trumpaplaukės – nuodėmingos. Moterys, nusikirpusios plaukus per nėštumą, yra pačios nepadoriausios: ,,Kur tai matyta, nėščia, o vis tiek  kažkur laksto!”

      Negalima megzti ir mazgyti mazgų, nes vaiko virkštelė apsisuks aplink kaklą.
      Mezgimas jokios įtakos virkštelei neturi. Kai laukiesi, megzti smagu – mama nusiramina. Aš ir pati mezgiau, nes anksčiau gražių rūbelių kūdikiams nebuvo pirkti.

      Negalima siūti, nes manoma, kad vaikui bus ,,užsiūtas” kelias į pasaulį.
      Gimdymo sunkumai su siūlais niekaip nesusiję. Antai profesionalios siuvėjos gimdo kuo puikiausiai, nors siuva iki paskutinės minutės.

      Sakoma, jei būsima mama valgo daug raudonų uogų, vaikutis gali gimti raudonas,  jei daug žuvies – nebylys.
      Galbūt raudonas vaikutis – tai alergiškas vaikutis? Manoma, kad kūdikio alergijos polinkį gali išprovokuoti didelis suvalgytų citrusinių vaisių, šokolado kiekis. Tačiau tai nėra įrodyta. Žinoma, negalima vienu prisėdimu suvalgyti kibiro uogų arba maišo riešutų. Šis prietaras galėtų būti prasmingas kaip pagąsdinimas būsimoms mamoms – nepersivalgykite!

      Kol pilvuko nematyti, geriau niekam nepasakoti apie nėštumą, kad būtų išvengta ,,blogos akies”. (Senovėje pribuvėja pas gimdyvę eidavo aplinkiniais keliais, o nėščiosios net slėpdavo savo nėštumą – rengdavosi vyriškais drabužiais). Taip pat sakoma, kad reikia špygas laikyti, kai į pilvą pašaliniai žiūri.
      Apie ,,blogą akį” reikėtų teirautis ezoterikų, o apie tai, kada naujieną pranešti artimiesiems, daug diskutuoja ir psichologai, ir ginekologai. Manoma, kad derėtų pranešti praėjus trims nėštumo mėnesiams, nes daugiausia persileidimų būna iki 12-os nėštumo savaitės. Įvykus nelaimei, moteris išgyvena didelį sukrėtimą, o visi, lyg tyčia, klausinėja, domisi. Moterį tai slegia.

      Negalima skelbti numatytos gimdymo datos. Kuo mažiau žmonių tai žinos, tuo lengvesnis bus gimdymas.

      Vertinant prietarą psichologiškai tiesos yra. Paprastai paskutinėmis nėštumo savaitėmis visi įkyriai klausinėja, kada gimdysi. Būna, kad kūdikis nesiskubina, todėl dažni klausimai, nusistebėjimai moteriai įkyri, pradeda erzinti.

      Negalima kilnoti rankų aukščiau pečių, nes vaikui aplink kakliuką gali apsivynioti virkštelė.

      Netiesa. Kilojant rankas viršktelė neapsivynios, tačiau nėščiosiosioms tai daryti nerekomenduojama, nes dėl pasikartojančio judesio dažniau susitraukinėja pilvo raumenys, o tai gali lemti persileidimą ar ankstyvą gimdymą, nors medicininiai tyrimai to nepatvirtina.

      Negalima miegoti ant nugaros. Kūdikis gali uždusti.

      Kūdikis neuždus, bet mama gali prarasti sąmonę. Mat gulėdama ant nugaros nėščioji užspaudžia apatinę tuščiąją veną, todėl kraujas sunkiau patenka į širdį. Rekomenduojama pasidėti po šonu plokščią pagalvėlę.

      Nėščiosios negalima nei fotografuoti, nei piešti. Manoma, kad sutrinka vaiko raida.
      Čiabuvių prietaras. Jie manė, kad fotografija atima žmogaus sielą. Tačiau mamos nuotrauka ir kūdikėlio raida neturi nieko bendra.

      Negalima sėdėti sudėjus koją ant kojos. Vaikas gims šleivakojis.
      Šleivakojis negims, bet ,,nėštukei” taip sėdėti nepatartina, nes veninis kraujas dėl venų užspaudimo sunkiau cirkuliuoja, sutrinka kojų kraujotaka, limfotaka, kojos ima tinti.

      Negalima iš anksto sužinoti vaiko lyties.
      Galima, o kartais ir reikia. Pavyzdžiui, jei moteris laukė berniuko, o gimsta mergaitė, mama gali jaustis labai nusivylusi. Jei sužino anksčiau, apsiranta su ta mintimi, ilgainiui jai ima atrodyti, kad būtent mergaitės ir laukė. Žinoti lytį gali būti svarbu ir turint šeimoje paveldimų ligų susijusių su lytimi, pvz. Sergančių hemofilija, kuria serga tik berniukai.

      Negalima gimdyti susirišus plaukų. Sakoma, kad taip užblokuojami kosminiai kanalai ir vaikui sunkiau ateiti į pasaulį.
      Juokai. Gimdant, kaip ir fotografuojantis, reikia atrodyti kaip įmanoma gražiau bei tvarkingiau. Be to, gimdant kaip sportuojant – laisvai besidraikantys plaukai trukdo.

      ___________________________________________________________

      Ar tikite prietarais?

      Rima Palubinskienė, auginanti 4 mėn. Andrių.
      ,,Laukdamasi dariau viską, ką norėjau, nieko nepaisiau. Sykį gulėjau prieš saulę išvertusi ir taip išvirtusią bambą ir mėgavausi pušyno oru. Vyro mama, linkėdama gero, tarstelėjo: negulėk prieš saulę, vaikas uždus. Bet juk jis vandenyje plaukioja!”

      Julija Daranda, augina 2 m. dukrelę Andrėją, laukiasi antrojo.

      ,,Vieni prietarai man kelia juoką, o išgirdusi kitus rimtai susimąstau. Būsima mama turi teisę rinktis, kuo tikėti ir kaip elgtis per nėštumą. Vis dėlto kartais prietarai padeda ir naudos išpešti. Lankėmės su vyru Rietavo turguje, ieškojome drabužių nėščiosioms. Išsirinkau  patikusias kelnytes ir pradėjau derėtis. Jie nenusileido. Tada vyras juokais pasakė, kad nėščiajai negalima atsakyti, antraip žiurkės ir pelės užgrauš. Prekeiviai tik susižvalgė ir kaipmat kainą pamažino”.

      Jurga, 3 mėn. Kajaus mama.
      ,,Nepaisiau prietarų – ir plaukus kirpau, ir dažiausi, ir siuvau. Niekas nepasitvirtino. Netgi priešingai. Kartą vyras grižęs iš darbo liepė mautis kelnes ir rodyt bambą. Mat prisiklausė pasakojimų, kad ruda ,,siūlė”, kuri per pilvą eina, vaiko lytį parodo. ,,Akivaizdu, bus mergaitė”, – šūktelėjo. Taigi kurį laiką mergaitės ir laukėm. Gimė berniukas! O kartą kirpykloje, išklausiusios pasakojimo, kaip patekau į avariją, moterys mane tikino, kad jei nėščioji išsigąsta, vaikas gimsta su dėme ant veido. Kajus gimė sveikut sveikutėlis!”