Gerti ar negerti sprendžiame patys. 12 moksliškai pagrįstų priežasčių suabejoti pieno nauda organizmui

Didelę įtaką mūsų maisto pasirinkimui daro tradicijos, kultūra, aplinka, šeimos įpročiai, pajamos ir reklama. Kiekvieno žmogaus individualūs pomėgiai dažnai be anksčiau paminėtų, būna nulemti asmeninių mitybos įpročių ir savitų poreikių, kuriuos savo ruoštu lemia genetiniai faktoriai, mamos maisto pasirinkimas nėštumo metu, individualios medžiagų apykaitos subtilybės ir net kiekvieno iš mūsų mikrobiomas.

Daugiau

Žurnalas „Tavo vaikas“, Vaivos Grigaitienės straipsnis.

Kontracepcija po gimdymo ir žindymo laikotarpiu

Po gimdymo, kai moters organizmas atsigauna ir intymūs santykiai tampa svarbia šeimyninio gyvenimo dalimi, moteris pradeda galvoti apie patikimą kontracepciją. Iškyla labai daug klausimų…Vienas iš labiausiai nerimą keliančių klausimų, ar galima gerti kontraceptines piliules žindančiai moteriai.  Apie kontracepciją po gimdymo ir žindymo laikotarpiu kalbamės su gydytoja ginekologe INGRIDA KRAVČENKIENE.


Kada moteris po gimdymo fiziologiškai vėl gali pradėti mylėtis?

Negalima vienareikšmiškai visoms moterims nustatyti vieno termino, kada po gimdymo atnaujinti lytinius santykius. Jei praėjus 4 savaitėms po gimdymo nebėra kraujingų išskyrų – mylėtis galima. Kraujingos išskyros gali išnykti ir anksčiau, tai rodo, kad moters organizmas fiziologiškai pasiruošęs seksualiniams santykiams. Tačiau rekomenduotinas laikotarpis lytiniams santykiams atnaujinti – 4 savaitės praėjusios po gimdymo. Žindančioms moterims organizmas atsistato lėčiau, gleivinė plonesnė, dėl hormonų pokyčių sutrinka lubrikacija. Žinoma, pirmiausia moteris turi atsižvelgti į savo norus: ar ji nori pati mylėtis, ar fiziniai ir psichiniai pokyčiai, įvykę jos organizme, leidžia jau grįžti prie ankstesnio intymaus gyvenimo.

Per kiek laiko sugyja tarpvietės kirpimo ar plyšimo siūlė? Ar visą tą laiką negalimi lytiniai santykiai?

Tarpvietės gijimo terminas taip pat individualus. Paprastai tarpvietę nustoja skaudėti užgijus žaizdoms, po 4-6 savaičių. Jei tarpvietė ilgai lieka jautri, apie tai būtina pasakyti savo gydytojui. Žinoma, lytiniai santykiai tarpvietės gijimo laikotarpiu nerekomenduojami. Skausmui išnykus, tarpvietei pilnai sugijus galima pradėti lytinius santykius.

Kokios yra pastojimo galimybės žindant kūdikį?

Žindymas stabdo ovuliacijos atsistatymą po gimdymo, todėl jei nevyksta ovuliacija – pastoti neįmanoma. Tačiau pastojimo galimybes žindant lemia keletas faktorių. Pirmiausia, atsiradus pirmosioms mėnesinėms po gimdymo, padidėja nėštumo pavojus. Jei nėra mėnesinių – greičiausiai ovuliacija nevyksta, bet ir įvykus ovuliacijai mėnesinės atsiras tik po 2-jų savaičių, taigi tos 2 svaitės gali būti lemtingos. Pastojus, mėnesinių taip ir nebus…. Kiaušidžių veiklos slopinimas labai priklauso nuo žindymo dažnumo, jo pasiskirstymo dienos bei nakties metu, nuo žindymo trukmės, prolaktino kiekio. Nevaisingas periodas po gimdymo dideliu laipsniu apsaugo nuo nėštumo, jei pirmuosius tris mėnesius po gimdymo maitinama intensyviai (dažnas žindymas tiek dieną, tiek naktį), tai tikimybė pastoti labai menka.
Kokia rekomenduotina pertrauka tarp gimdymų?

Geriausia pertrauka tarp gimdymų, kai moters organizmas visapusiškai atsigauna. Jei moteris jaučia nuolatinį nuovargį ir yra išsekusi, ji nepastos. Rekomenduotina tarp gimdymų padaryti vienerių metų pertrauką. Žinoma, jei moters organizmas atsigavęs, moteris pastoti gali ir anksčiau.
Kokios apsisaugojimo priemonės rekomenduotinos iškart po gimdymo ir žindymo laikotarpiu?

Pirmiausia kontaktinės apsisaugojimo priemonės: tiek moteriški, tiek vyriški prezervatyvai, gimdos kaklelio gaubteliai, kremukai, žvakutės, kempinėlės, spiralės. Žinoma, pasirenkant apsisaugojimo priemones, svarbu, kiek lytinių santykių turi moteris per mėnesį. Jei lytiniai santykiai dažni, rekomenduotina pasitarti su gydytoju ginekologu dėl patikimesnės kontracepcijos. Šiuo atveju geriausia pasirinkti kontraceptines tabletes, kurios tinka iškart vartoti po gimdymo ir žindymo laikotarpiu arba gimdos spiralę su hormonais arba be hormonų. Žinoma, kontraceptines tabletes reiktų pradėti vartoti tik atsiradus mėnesinėms. Paskirti kontraceptines tabletes gali tik gydytojas ginekologas, įvertinęs situaciją, įsitikinęs, kad moteris nėra vėl nėščia, jei nėra mėnesinių.

Ką galėtumėte pasakyti apie ne taip seniai atsiradusias mini kontraceptines piliules, kurių sudėtyje yra tik vienas hormonas? Kuo kontraceptinės tabletės Azalia skiriasi nuo įprastinių kontraceptinių tablečių?

Viena iš apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo galimybių po gimdymo ir žindančioms moterims yra kontraceptinės mini piliulės, kurių sudėtyje yra 75 mikrogramai dezogestrelio. Azalia yra vadinama tik progestogeno turinčia tablete, arba mini piliule. Skirtingai nuo sudėtinių geriamųjų kontraceptikų, šių kontraceptinių tablečių sudėtyje nėra moteriškojo hormono estrogeno, tik progestogeno. Mažos dezogestrelio dozės ovuliacijos nenuslopina taip patikimai, kaip naudojant derinyje su estrogenu, 40 proc. vartojančiųjų mini piliules išlieka normalūs ovuliaciniai ciklai. Tačiau patekęs į organizmą hormonas progestinas sutirština gimdos kaklelio gleives, trukdydamas spermijams prasiskverbti į gimdos ertmę bei sukelia gimdos gleivinės pakitimus, todėl kontraceptinis poveikis būna labai patikimas. Žindančioms moterims tai patikima kontracepcija, be to tik nedidelė veikliosios medžiagos dalis patenka į motinos pieną. Kūdikis gali nuryti 0,01–0,05 mikrogramus/kg kūno svorio šios medžiagos per parą, todėl tai nekelia jokio pavojaus jo sveikatai. Taip pat šios tabletės netrikdo laktacijos – neveikia pieno gamybos ir jo kokybės.

Ar mini piliules galima ir toliau vartoti baigus žindyti, ar geriau pereiti prie įprastinių kontraceptinių tablečių?

Baigusios žindyti moterys paprastai grįžta prie įprastų kontracepcijos būdų, kurie jas tenkino iki nėštumo. Tačiau galima neskubėti, nes Azalia kontraceptinės tabletės tinka ir krūtimi jau nemaitinančioms moterims. Patikima apsauga nuo neplanuoto nėštumo išlieka.

Ar nutraukus gerti mini piliules, galimybės pastoti skiriasi, nei vartojus įprastines kontraceptines tabletes?

Galimybės pastoti vienodos. Nutraukus mini piliulių vartojimą, atsiradus mėnesinėms – nusimato galimybė pastoti.