Vaikų ir paauglių ginekologija

 

Kada mergaitei ar merginai reikėtų apsilankyti pas ginekologą, jeigu ji dar nepradėjo lytinio gyvenimo?

Sutrikus mėnesinių ciklui

Jeigu mėnesinės mergaitei prasideda nuo 11, 12 , ar nuo 13 metų mūsų šalyje tai įprasta. Dažnai pradžioje menstruacijos būna nereguliarios, kartais jos dingsta ilgesniam laikui, jų gali nebūti net iki 3 jų mėnesių,  po to jos vėl atsiranda, taip gali tęstis pusę metų, ar metus, kartais kiek ilgiau, bet ne ilgiau nei du metus.  Tokiais atvejais jaudintis nereikia, tai įprasta. Bet jeigu mėnesinės yra labai  gausios, skausmingos arba ilgos (trunka ilgiau nei savaitę), mergaitę vargina, mažina jos darbingumą, nuotaiką, reikėtų apsilankyti pas ginekologą. Taip pat reikėtų susirūpinti, jeigu 16- kos metų paauglei dar nėra mėnesinių.

Kai vargina išskyros

Dažnai mama atveda mergaitę pas ginekologą pastebėjusi išskyras iš lytinių organų ant apatinių kelnaičių. Neįprastos išskyros -tai  dažniausiai pastebimas sutrikimo, ar ligos požymis. Dėl ginekologinės infekcijos pacientę gali varginti padažnėjęs šlapinimasis, lytinių organų deginimo jausmas, lytinių lūpų, makšties perštėjimas, vulvos niežulys, gali atsirasti nemalonaus kvapo gausių baltų, net pūlingų išskyrų.

Prieš lytinio gyvenimo pradžią

Mama turi palydėti merginą pas ginekologą ne tik dėl sutrikusio mėnesinių ciklo, skausmų, ar išskyrų. Labai svarbu pastebėti merginos brendimą ir pasikalbėti, kai kyla klausimų apie kontracepciją. Reta mama gali atvirai pasikalbėti su dukra apie seksą, lytinius santykius, apsisaugojimą nuo nepageidautino nėštumo. Kiekvienai merginai taip pat būtina pasitikrinti prieš pradedant vartoti kontraceptines tabletes, ar kitas hormonines kontracepcijos priemones.

 

Merginoms labai svarbu pasiskiepyti nuo gimdos kaklelo vėžio dar iki pradedant lytinį gyvenimą. Pavojingu  žmogaus papilomos virusu mergina gali užsikrėsti ir petingo metu, net ir neturėjusi lytinių santykių. Visus galimus apsisaugojimo būdus naudinga bus aptarti apsilankymo pas gydytoją ginekologą metu.

Kokie tyrimai gali būti atliekami merginoms, nepradėjusioms lytinio gyvenimo? Bendra apžiūra,kai apžiūrimas visas kūnas, įvertinamos kūno proporcijos, pamatuojamas svoris ir kraujospūdis, paskaičiuojamas ir įvertinamas kūno masės indeksas. Būtinai tiriamos pieno liaukos: apžiūrimos ar nėra kokių nors nukrypimų, čiuopiama ir įvertinama jų struktūra, tikrinama ar nėra kokių nors išskyrų iš krūtų, patikrinami limfmazgiai, pamokoma savitikros.

Apžiūrimas pilvas, lyties organai, įvertinant bendrą vaizdą, plaukuotumo tipą, anatominį atitikimą, mergystės plėvės ypatumus. Paimamas  išskyrų tepinėlis. Priklausomai nuo mergystės plėvės ypatybių, vyresnėms merginoms į makštį įkišus mažiausią skėtiklį galima įvertinti gimdos kaklelio būklę, atlikti kolposkopiją. Apžiūrėti gimdą ir kiaušidės atlikus echoskopinį tyrimą per tiesiąją žarną, arba per pilvo sieną. Ultragarsinio tyrimo metu pavyksta aptikti įgimtas cistas ar kitus darinius kiaušidėse arba gimdoje, įvertinti kiaušidžių ir gimdos struktūrą, nustatyti ar ji taisyklinga. Numatyti ar mergina galės turėti vaikų, ar gali vartoti kontraceptines tabletes ir t.t.

Svarbiausia ginekologinės konsultacijos dalis-pokalbis. Paauglės merginos visuomet turi daug klausimų apie save, savo sveikatą, seksualumą, lytinius santykius apsisaugojimą nuo nėštumo ir t.t., kuriuos dažnai drovisi aptarti su mama, ar vyresne seserimi, butent todėl labai svarbu merginą atvesti pokalbiui pas specialistą ginekologą.

Tik kvalifikuota konsultacija gali apsaugoti merginą nuo lemtingų klaidų, nepageidautino nėštumo ir pavojingų ligų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „мама и дочька“